صفحه اصلی »
اخبار » اخبار محافل شهدا » حجت‌الاسلام پناهیان در مراسم اربعین «شهید الصما»:یمنی‌ها تجسم صلابت و شجاعت جهان اسلام هستند/ روش و منش «شهید الصماد» برای ما الگوست
منتشر شده در 21 خرداد 1397
اندازه قلم

حجت‌الاسلام پناهیان در مراسم اربعین «شهید الصما»:یمنی‌ها تجسم صلابت و شجاعت جهان اسلام هستند/ روش و ...

استاد حوزه و دانشگاه گفت: یمن قطعه‌ای از امت اسلامی‌ست و مردم یمن تجسم صلابت و شجاعت جهان اسلام هستند، ما به آن‌ها افتخار می‌کنیم و با این همه شجاعت و خلق حماسه‌ امید‌های فراوانی به این ملت داریم. ۱۳۹۷/۰۳/۲۱: به گزارش خبرنگار سیاسی خبرگزاری فارس، مراسم اربعین شهید علی الصماد رئیس شورای عالی سیاسی یمن […]استاد حوزه و دانشگاه گفت: یمن قطعه‌ای از امت اسلامی‌ست و مردم یمن تجسم صلابت و شجاعت جهان اسلام هستند، ما به آن‌ها افتخار می‌کنیم و با این همه شجاعت و خلق حماسه‌ امید‌های فراوانی به این ملت داریم.

۱۳۹۷/۰۳/۲۱:

به گزارش خبرنگار سیاسی خبرگزاری فارس، مراسم اربعین شهید علی الصماد رئیس شورای عالی سیاسی یمن در موزه استکبارستیزی سازمان بسیج دانشجویی برگزار شد.

حجت‌الاسلام علیرضا پناهیان استاد حوزه و دانشگاه طی سخنانی در این مراسم گفت: یمن قطعه‌ای از امت اسلامی‌ست و مردم یمن تجسم صلابت و شجاعت جهان اسلام هستند، ما به آن‌ها افتخار می‌کنیم و با این همه شجاعت و خلق حماسه‌  امید‌های فراوانی به این ملت داریم. 

وی افزود: در روایات خصوصا در روایات آخرالزمانی در خصوص آینده درخشان یمن صحبت به میان آمده است. با این وجود امیدواریم که فرهنگ مردم یمن در بین مسلمانان گسترش پیدا کند.

وی ادامه داد: امت اسلامی به دنبال شجاعتی مانند شجاعت مردم یمن بوده به گونه‌ای که اتفاقات یمن نقطه‌ای برای حرکت به شمار می‌آید، وقتی که حرکت مردم یمن آغاز شد مسلمانان امیدوار شدند یقینا یمنی‌ها توانستند رعب لازم را در دل دشمن بیندازند.

وی با بیان اینکه نصرت الهی گاهی اوقات با انداختن رعب در دل دشمنان ایجاد می‌شود، تصریح کرد: مقاومت جانانه یمنی‌ها فرهنگ ساز است با این وجود باید این فرهنگ را حفظ کرد.

پناهیان با بیان اینکه در آینده تاثیرات صلابت مردم یمن را در منطقه خواهیم دید، تصریح کرد: واقعا دشمنان اسلام همان طور که ابلیس ضعیف است ضعیف هستند و این ضعف را کسانی می‌توانند برملا کنند که شجاع باشند مثلا امام خمینی (ره) ضعف شاه را برملا کرد و رزمندگان نیز در هشت سال جنگ تحمیلی ضعف صدام را برملا ساختند.

وی تصریح کرد: تصور می‌کنم که مردم یمن سوره محمد (ص) را زیاد قرائت می‌کنند، چون این سوره موجب از بین رفتن ترس و ایجاد شجاعت می‌شود.

پناهیان افزود: در ابتدا این آیه آمده است کسانی که کافر شده اند خداوند اثر اعمال آن‌ها را تباه می‌کند و همین به مومن شجاعت می‌بخشد همچنین در اواخر این سوره نیز به آخرالزمان اشاره شده و خداوند فرموده که در آخرالزمان کسانی می‌آیند که ضعیف نیستند و قدرتمند می‌ایستند. در هر حال امیدواریم که ما جزو این انسان‌ها باشیم.

وی تاکید کرد:  پس از تعیین رهبر معظم انقلاب به عنوان رهبر تصور برخی‌ها این بود که انقلابی‌گری کم رنگ می‌شود و جوانان روحیه انقلابی گری را کنار می‌گذارند، اما این اتفاق نیفتاد به گونه‌ای که امروز شاهد جامعه انقلابی تری هستیم.

این استاد حوزه و دانشگاه افزود: اگرچه ممکن است برخی‌ها حرف‌هایی بزنند که بویی از انقلابی گری ندارد، اما این حرف‌ها باید زده شود تا زمینه حذف این جریانات غیرانقلابی فراهم شود.

پناهیان گفت: بی تردید امروز روحیه انقلابی در کشورمان نسبت به دوران دفاع مقدس و اوایل انقلاب بیشتر شده است، این همه هوشیاری در مقابل توطئه‌های آمریکا و اسرائیل لطف خداوند است. در واقع خداوند با لطف خود نگذاشت تا انقلاب کم فروغ شود.

وی تصریح کرد: این پیام را به مردم یمن و دیگر انقلابیون در منطقه می‌دهیم که جرقه مقاومت و انقلابی گری نه تنها پا گرفته بلکه به شدت اوج گرفته است و امروز مردم یمن تنها نیستند.

این استاد حوزه و دانشگاه یادآور شد: مردم یمن برای دیگر انقلاب‌ها در منطقه الهام بخش هستند در واقع مردم یمن فقط به خاطر خود مقاومت نمی‌کنند بلکه آن‌ها به نمایندگی از امت اسلامی در حال مقاومت در برابر دشمن هستند از این رو باید به آن‌ها دستمریزاد گفت و ما باید برای آن‌ها دعا کنیم.

وی گفت: قطعا مردم یمن به نتایجی بزرگتر از آنچه که ما در هشت سال دفاع مقدس دست یافتیم دست پیدا خواهند کرد چنانچه در مدت کوتاهی نیز به این نتایج دست یافته اند.

پناهیان افزود: مردم ما باید با فرهنگ، مظلومیت و مقاومت مردم یمن آشنا شوند و هرچه این آشنایی بیشتر شود همراهی بیشتری نیز با مردم یمن خواهند کرد.

این استاد حوزه و دانشگاه تاکید کرد: اگرچه ما از بمباران مردم یمن متاثر هستیم، اما قلبا آن‌ها را تحسین می‌کنیم، چون ما کاری جز نابودی کفر نداریم و امروز نیز مردم یمن در یکی از حساس‌ترین نقاط جهان این غیرت را برداشته اند.

پناهیان تصریح کرد: زلزله‌ای را که مردم یمن در دل دشمن ایجاد کرده اند بیشتر از آن چیزی است که آن را ابراز می‌کنند. یمنی‌ها در صدر اسلام مجاهدینی بودند که کار اسلام را به پیش بردند.

وی افزود: مردم یمن در کنار روحیه شجاعت از روحیه قناعت و مناعت طبع برخوردار هستند و اهل ذخارفدنیوی و رفاه طلبی نیستند با این وجود طبیعی است که چنین مردمی شجاع باشند.

این استاد حوزه ادامه داد: کسی که می‌خواهد شجاع باشد باید از راحتی، تن پروری، خانه‌های آباد و آنچنانی و مست شدن از لذت‌های دنیا گذشته باشد و قطعا چنین کاری برای مردم یمن کار آسانی است. باید دوربین‌ها در بین مردم یمن بروند و فرهنگ و زندگی این مردم برای ما به تصویر بکشند.

وی تصریح کرد: مردم یمن غیر از زهد و شجاعت دارای بصیرت هستند، شهید الصماد هم از شجاعت بی نظیری برخوردار بوده و در واقع او مسئولی بود که در جبهه نبرد حضور پیدا کرد و از اینکه در راه آرمان‌های مردم خود جانش را بدهد استقبال می‌دهد.

پناهیان گفت: شهید الصماد انسان صالحی بود که در زهد بی نظیر بود، او چند روز قبل از شهادت خود گفته بود که اگر من به شهادت برسم خانواده ام تا آخر ماه خرجی ندارند و باید به روستا برگردند در هر حال این روش و منش شهید الصماد برای ما یک الگو است.

این استاد حوزه و دانشگاه تصریح کرد: در هر حال دشمن می‌خواهد ما را از زیر این پرچم بیرون کند و ما را تحت لوای هواپرستی ببرد و این در حالی است که با هواپرستی نمی‌توان مردم را یکدل کرد، چون هواپرستی خود موجب تشتت می‌شود.

وی افزود: همان طور که شهدای ما در هشت جنگ تحمیلی برای رزمندگان جبهه مقاومت الگو شده اند ما نیز باید از رزمندگان جبهه مقاومت درس بگیریم.

وی افزود: سوال این است اگر ملتی شجاعت داشته باشد، ولی از نعمت بصیرت محروم باشد این شجاعت در کجا خرج می‌شود معتقدم بصیرت جهت گیری مردم یمن را مشخص کرده است و شعار مرگ بر آمریکا و مرگ بر اسرائیل مردم این کشور هوشمندانه است. در واقع مردم یمن با بصیرت بالا مقاومت می‌کنند.

پناهیان تاکید کرد: مقاومت ملت یمن در این قرن نشان دهنده فهم یک ملت است، اگر این فهم وجود نداشت تشتت به وجود می‌آمد در هر حال ما به هر جهت که به مردم یمن نگاه می‌کنیم لذت می‌بریم و از این همه مقاومت و شجاعت خوشحال هستیم.

وی ادامه داد: مردم یمن در دشواری‌ها و غم عزیزان خود اهل متاثر شدن نیستند و حاضر نیستند که اشک بریزند و در واقع با صلابت برخورد می‌کنند، این روحیه برای ما درس آموز است.

این استاد حوزه و دانشگاه اظهار داشت: اگر در حادثه کربلا حماسه وجود نداشت و فقط مظلومیت بود کربلا تا این حد ماندگار نمی‌شد در هر حال اگر حضرت ابوالفضل علیه السلام و بحث حماسه نبود ما از عزای امام حسین علیه السلام افسرده می‌شویم.

وی افزود: در جریان حادثه کربلا در ظاهر شکستی غالب شده است، ولی مردم به خاطر حماسه‌های این قیام خوشحال شاد هستند.

پناهیان در خاتمه گفت: حضرت ابوالفضل( ع) یک ارتباط حماسی است و این ارتباط ما را بیشتر جذب می‌کند، کربلا برای ما نه تنها یک تراژدی نیست بلکه یک حماسه است و این حماسه وقتی در روضه‌ها قرائت می‌شود در دل‌ها بهجت ایجاد می‌کند. در هر حال اگر این حماسه نبود مردم تاب ذکر مصیبت کربلا را نداشتند.

مطالب مرتبط
نوشتن دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*