صفحه اصلی »
اخبار » نقد و نظر یادواره ها » حجه الاسلام ماندگاری: مساجد پایگاه دست یابی به سیره شهدا هستند.
منتشر شده در 13 بهمن 1395
اندازه قلم

حجه الاسلام ماندگاری: مساجد پایگاه دست یابی به سیره شهدا هستند.

حجت الاسلام و المسلمین ماندگاری، مدیر موسسه روایت سیره شهدا قم در نشست راویان، فعالان و کارشناسان برگزاری یادواره ها که در سال 1384 پیرامون موضوع ضرورت مسجد محوری در برگزاری یادواره‌ها و محافل شهدا که در محل اجتماعات این موسسه برگزار گردید خاطر نشان کرد: نظام اسلامی و انقلاب اسلامی و دفاع مقدس یکبار […]حجت الاسلام و المسلمین ماندگاری، مدیر موسسه روایت سیره شهدا قم در نشست راویان، فعالان و کارشناسان برگزاری یادواره ها که در سال 1384 پیرامون موضوع ضرورت مسجد محوری در برگزاری یادواره‌ها و محافل شهدا که در محل اجتماعات این موسسه برگزار گردید خاطر نشان کرد:

نظام اسلامی و انقلاب اسلامی و دفاع مقدس یکبار دیگر  به همه ی دنیا نشان داد که نجات بشریت در پرتو اسلام است . خدای متعال هم این را فرمودند : إِنَّ الدِّینَ عِنْدَ اللَّهِ الْإِسْلام‏»[۱] هرکس نقشه راه زندگی اش غیر از اسلام باشد قطعاً ضرر می کند . در نقشه راه اسلام، قرآن و عترت با هم است.

وی در بیان مطالبی افزود:

اول اینکه اسلام یک منبعی دارد بنام قرآن و عترت، هرکسی بدون قرآن و عترت سراغ تفسیر و نقشه راه اسلام برود به بیراهه می رود مثل وهابی ها، داعشی­ ها،  طالبان و القاعده؛ اینها نتیجه تفسیر قرآن بدون عترت است. ببینید که چه سرگردانی برای بشریت درست کرداند. اگردنیا ی امروز عاشق اسلام ناب محمدی (صلی الله علیه واله وسلم) شده است به خاطر این است که دراسلام، تفسیر قرآن، بوسیله عترت است، توضیح قرآن بوسیله ولایت است، همانی که حضرت رسول اکرم(صلی الله علیه وآله وسلم) فرمودند: «إِنِّی تَارِکٌ فِیکُمُ الثَّقَلَیْنِ»[۲] این دو از هم جدا نمی شوند «مَا إِنْ تَمَسَّکْتُمْ بِهِمَا لَنْ تَضِلُّوا»[۳]. اگر با قرآن و عترت باشید اصلا گمراه نمی­ شوید پس نقشه راه اسلام این است .

مطلب دوم : پایگاه اسلام مسجد است

پایگاه اسلام مسجد است چون خانه خدا روی زمین ، مسجد است. به همین دلیل است که امام راحل عزیزما، رمز پیروزی انقلاب را مسجد می داند، مسجد سنگر است. سنگرِ مسجد، برای تبیین معارفِ دین است. معارف دین یعنی اعتقادات، یعنی نیست­ها و هست­های زندگی بشریت، معارف دین یعنی عبادات و اخلاقیات، بایدها و نبایدهای دینی که در قرآن و سیره اهل بیت (علیهم­ السلام) آمده است. اینها معارفی است که در مساجد باید تبیین شود.

مسجد پایگاه تبیین معارف، عبادت و خدمت است.

مطلب سوم :  سه رسالت در جامعه اسلامی

سه رسالت در جامعه اسلامی است  که باید تبیین شود:

عبادت و بندگی خدا
خدمت به خلق خدا
مسجد پایگاه دین خدا.
 هیچ جای دیگری ظرفیت این سه کار را ندارد .

مطلب چهارم : کارشناس نقشه راه اسلام ، ولایت است

کارشناس نقشه راه اسلام ولایت است و معنی این مطلب این است که اگر قرار است این مسجد، با این قرآن و عترت ما را به نقشه راه اسلام ناب محمدی(صلی­ الله ­علیه­ واله وسلم) برساند کارشناس و راهنمایش، ولایت است و روحانیت تحت امر ولایت است که با استفاده از قرآن و عترت در پایگاه مسجد، مردم را با نقشه راه زندگی دینی آشنا می­کنند.

مطلب پنجم : شهدا الگوی همه، در پیروی از نقشه راه اسلام

یعنی ما می توانیم نقشه راه اسلامی را با تابلوی شهدا،  به جوانان مان، به همه ی نسل­ها ، به همه آحاد مردم در تمام فصول زندگی نشان بدهیم.

شهدا به اسلام عمل کردند بر اساس قرآن و عترت ، پیرو ولایت و امامت با پیروی از روحانیت در پایگاه مسجد تربیت شدند رسیدن به اعلی علیین .

«فَأُوْلَـئِکَ مَعَ الَّذِینَ أَنْعَمَ اللّهُ عَلَیْهِم مِّنَ النَّبِیِّینَ وَالصِّدِّیقِینَ وَالشُّهَدَاء وَالصَّالِحِینَ وَحَسُنَ أُولَـئِکَ رَفِیقًا»[۴]

دشمن برای اسلام می خواهد جایگزین پیدا کند ، اسلام منهای روحانیت ، اسلام منهای مسجد ، اسلام منهای عترت ، اسلام منهای قرآن ، اسلام منهای شهادت .

اگر این پنج نکته ایی که راجع به اسلام گفتیم از اسلام جدا شودآن اسلام دیگر خاصیت ندارد اسلامی که در آن مسجد محوری نباشد روحانیت محوری نباشد ، قرآن و عترت محور نباشد، روحیه شهادت طلبی نباشد ، آن اسلام بدرد نمی خورد ، دشمن دنبال این است.

وی در ادامه سخنان خود با اشاره به نکات مهمی در باب اطاعت ازقرآن و عترت افزود:

نکته اول : قرآن بدون عترت ، عترت بدون قرآن ، قرآن و عترت بدون کارشناس یا همان روحانیت ، قرآن و عترت و روحانیت بدون مسجد و شهدا باز قرآن و عترت هم نمی تواندکارآیی داشته باشد.

نکته دوم : این که مسجد است . مسجد محل معارف دین نباشد فقط بشود خانه سالمندان ، مسجد فقط بشود عزاخانه، مسجد فقط بشود تعزیه خانه، خب این قطعا مسجد خوبی نیست .

مسجد باید پایگاه معارف و پایگاه عبادت و پایگاه خدمت باشد یعنی کارکردهای مسجد را ازش بگیریم فقط برای سه وعده نماز یا دو وعده نماز چهار تا پیرمرد بیایند دو تا مجلس ترحیم باشه دو تا مجلس عزا باشه این مسجد ، مسجد بی خاصیتی است . ما اعتقاد مان این است اگر می خواهد این نظام اسلامی صادر بشود این انقلاب اسلامی صادر بشود تمدن سازی بشود باید این عناصر پنج گانه کنار هم قرار بگیرد اسلام با محوریت قرآن و عترت پایگاه مسجد با محوریت ولایت ، مرجعیت و روحانیت محوریت الگویی شهدا و امیدواریم این اتفاق در یادواره ها بیفتد.

اگریادواره­ های شهدا نقطه شروع حرکت جبهه سازی مردمی باشند، باید به همه ی مردم بگویید شهدا در مسجد تربیت شدند و با این ویژگی ها به این نقطه رسیدند، مساجد پایگاه دست یابی به سیره شهدا هستند.

والسلام علیکم و رحمت الله وبرکاته.

[۱] قرآن کریم / سوره آل عمران / آیه ۱۹

[۲] مستدرک الوسائل ج  ۱۱ص ۳۷۲

[۳] همان

[۴] سوره نسا آیه ۶۹

 

مطالب مرتبط
نوشتن دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

  1. محمد رضا خرم دشتی می گوید:

    بنام خداوباسلام جناب آقای حاج محمد مهدی ماندگاری بنده خرم دشتی فرزند شهید ازاصفهان، شهرتودشک باشماره تلفن 09132692837جهت هماهنگی وحضور حضرتعالی برای مراسم اولین سالگردشهید سرهنگ پاسدار فرمانده گروه بالگرد سید الشهدای شیرازدرتاریخ سوم فروردین 1396(بعد ازظهر ساعت 2.5تا4.5 مزاحمتان شدم چنانچه امکان داشته باشد منت برسر ماهم بگذارید متشکرم ضمنا ایمیل ندارم وایمیل ذیل مربوط به همکارم میباشد