حجت الاسلام حسین انصاریان

منتشر شده در 19 اسفند 1394
اندازه قلم

شناسنامه

نام و نام خانوادگی : حسین انصاریان
محل تولد : خوانسار
سال تولد : 1323
محل سکونت : قم
سابقه ایثارگری : داردراه های ارتباطی

سایت : erfan.ir/farsi

شماره تماس : 0257830570تخصص در یادواره های شهدا

عموم یادواره ها و محافل شهدامعرفی عمومی

حسین انصاریان متولد ۱۸ آبان ۱۳۲۳ خوانسار، پدرش محمدباقر از خاندان حاج شیخ (خوانساری) و مادرش از سادات مصطفوی آن شهر بود. جد هفتم وی از شخصیت‌های معروف علمی و عرفانی است که در ترویج تشیع در خوانسار فعال بوده است. قبر وی در سرچشمه خوانسار محل زیارتگاه مردم است.

خانواده او از سه سالگی اش به تهران آمده و در خیابان خراسان ساکن شدند. در شش سالگی به مدرسه برهان رفت. بعد از اتمام کلاس سوم خانواده اش به دلیل مشکلات اقتصادی به خوانسار برگشت. در خوانسار در مدرسه جامعه تعلیمات تحصیل کرد. پس از دو سال تحصیل در خوانسار همراه خانواده به تهران بازگشت. کلاس ششم را در مدسه برهان خواند. تحصیلات مقدماتی حوزوی (ادبیات) را در تهران تحت تعلیم آیت‌الله حاج شیخ علی اکبر برهان و میرزا علی فلسفی امامان جماعت مسجد لرزاده فرا گرفت. سپس راهی قم شد.

پس از اتمام دروس دهه‌است که برای تبلیغ دینی به تهران آمده‌است. در بحبوحه قیام روحانیون، قبل از ملبس شدن در ۱۷ سالگی بعد از درس برای شرکت در سخنرانی خمینی در کوچه یخچال قاضی به منزل او می‌رفت. همزمان به پخش اعلامیه‌های انقلابی خمینی اقدام می‌کرد. ساواک او را متهم به دفاع از خمینی کرد. در منبری (۲۱ رمضان) شاه و دولتش را واجب القتل دانست که سحر، ساواک به خانه اش آمده او را دستگیر کرده و چشم بسته به کمیته مشترک بردند. در دوره انقلاب به تبلیغ پرداخته و در زمان جنگ با حضور در جبهه‌ها تبلیغ می‌کرد.

انصاریان پس از دوره دبیرستان، راه طلبگی را در پیش گرفته و پس از مشورت با مهدی الهی قمشه‌ای دروس طلبگی را آغاز کند.

تحصیلاتش در دو حوزه علمی تهران و قم بوده‌است. در تهران ادبیات را آغاز می‌کند و پس از آن، کتاب معالم الاصول، لمعتین و معالم را نزد علی فلسفی می‌آموزد. سپس به حوزه علمیه قم مهاجرت می‌نماید. در حوزه علمیه قم به محضر شیخ عباس طهرانی می‌رسد و از او بهره‌ها می‌برد. همچنین در جلسات اخلاقی حسین فاطمی شرکت می‌نماید وی در این زمینه می‌گویند:

«غالب سخنرانی‌های اخلاقی آیت‌الله فاطمی همراه با اشک چشم و شور و حال از جانب خود آن مرحوم و شاگردان بود».

سرانجام بدست شیخ عباس طهرانی ملبس به لباس روحانیت می‌گردد و تحصیلات خود را اینگونه ادامه می‌دهد:

رسائل و مکاسب و کفایه را نزد افرادی مانند: اعتمادی، فاضل لنکرانی، صالحی نجف‌آبادی و صانعی فرا می‌گیرد. پس از اتمام سطوح عالیه وارد مرحله استنباطی فقه و اصول – درس خارج – می‌گردد. در این قسمت هم از محضر فقهایی چون: سید محمد محقق داماد، منتظری، شیخ ابوالفضل نجفی خوانساری و بالاخص سالیانی از محضر میرزا هاشم آملی استفاده‌ها می‌نماید، که حاصل این برهه از ایام تحصیلی انصاریان، تقریرات گرانمایه فقه و اصول درس میرزا هاشم آملی است که او به رشته تحریر در آورده‌است، و مباحث حکمت را از حضور آیت‌الله گیلانی، معانی و بیان و بدیع را از حجت‌الاسلام و المسلمین جوادی در تهران استفاده نمود.

انصاریان در قم از شیخ عباس تهرانی و جلسات اخلاقی آقاحسین قمی و از دروس مراجع وقت مانند: میلانی، آخوند همدانی، میرزا خلیل کمره‌ای، گلپایگانی، سیداحمد خوانساری، مرعشی نجفی و سید روح‌الله خمینی استفاده برد که از آنها صاحب اجازات علمیه و روائیّه می‌باشد.

اساتید
از همان اوان کودکی از محضر عالمان دینی بهره‌ها برد از جمله آنها:

شیخ علی اکبر برهان امامت جماعت مسجد لرزاده که استاد او را بی همتا می‌دانست.
میرزا علی فلسفی، در تهران امام جماعت بعد از درگذشت برهان.
سيد محمدتقی غضنفری خوانساري مؤسس و اقامه کننده نماز جمعه در ایران قبل از سال ۱۳۱۴ و امام جماعت مسجد دو راه خوانسار.
سید حسین علوی خوانساری که از مجتهدان خوانساری بود و در محله بالای خوانسار اقامه جماعت و تدریس داشته و صدها محصل علوم دینی از محضر او استفاده برده‌اند.
سید محمدعلی ابن الرضا خوانساری است که انصاریان از کودکی به مناسبت نسبت فامیلی که با خوانساری داشت، با او حشر و نشر داشت.
از جمله افرادی که انصاریان با آن ارتباط داشته می‌توان از مهدی الهی قمشه‌ای نام برد که انصاریان در جلسه اخلاق او حضور داشته‌است.

 
 

مطالب مرتبط
نوشتن دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*