صفحه اصلی »
بانک ایده » یادواره شهدا ، نظرات و پیشنهادات

یادواره شهدا ، نظرات و پیشنهادات

منتشر شده در 06 فوریه 2017
اندازه قلم

موضوع : یادواره شهداء ، نظرات و پیشنهادات

نویسنده : عین اله آزموده چهارده

تاریخ : 14/5/1388

« خداقوت و خسته نباشید » میگوییم به همه عزیزانی که حاصل تلاش و زحمت شبانه روزی و یک ساله آنان این چنین زیبا و با شکوه در بیست و ششمین یادواره شهدا در واوسرنو اجرا شد . اجر همه شما با سیدالشهدا (ع) و شهدای عزیز منطقه.

 • همه ساله بر تعداد شرکت کنندگان مراسم شهدا افزوده میشود و مساجد کوچک این روستاها جوابگوی پذیرایی از مردم و میهمانان نیست . تقاضا می شود تا جلسه ای بین بزرگان این روستاها و ستاد یادواره شهدای پنج پاره ده تشکیل شود و راه حلی بیابند . ما پیشنهاد می کنیم که این یادواره ها همه ساله در یک مکان برگزار شود و برای این منظور هم امامزاده میرافضل تیله بن پیشنهاد می شود . جهت ساخت بنایی که بتواند انبوه جمعیت را در خود جای دهد هم پیشنهاد می شود سوله ای زیبا و بزرگ و چند منظوره با حمایت دولت در این مکان ساخته شود . این سوله می تواند برای برگزاری مراسم دیگری چون روز قدس و عاشورا ، تجمعات منطقه ای ، برپایی نمایشگاه ها ، جشنواره های ورزشی و … مورد استفاده قرار گیرد.
 • در یادواره امسال انتظار داشتیم از موفقیت های فرزندان شهدا نیز ذکری به میان آید . به عنوان مثال آقای یاسر خاسب فرزند شهید عبدالخالق خاسب که در سال 1387 جوان نمونه و موفق استان مازندران بوده و در فروردین 1388 نیز به عنوان یکی از 40 جوان نمونه و برگزیده ایران انتخاب شده است و … .
 • عکس سی و سه شهید منطقه که در طرحی زیبا و در سال 1386 توسط ستاد یادواره شهدای بالاده بر روی بنر به چاپ رسیده بود در حیاط و داخل مسجد به چشم می خورد و همچنان عکس دو شهید دیگر بالاده شهید قاسمپور ( توبه ) و شهید فلاح چاپ نشده است . هم چنانکه در سال گذشته در روستای قلعه نیز این مشکل وجود داشت و حتی برگزارگنندگان آن مراسم نام 34 شهید را اعلام کرده بودند و بنا نداشتند نام سی و پنجمین شهید را هم اعلام کنند که سرانجام وادار به این اعلام شدند.

لازم به ذکر است که این دو شهید بزرگوار از سال 1386 رسماً به شهدای بالاده اضافه شده اند . دلیل این کار نیز اصالت بالادهی بودن شهید قاسمپور که از خاندان « توبه » بالاده هستند و حضور خانواده اش در مراسم یادواره شهدا در سالهای اخیر می باشد . هم چنین شهید فلاح نیز اهل کیاده کیاسر بوده و همسری بالادهی دارد و با هماهنگی خانواده اش این افتخار نصیب بالاده شده که ایشان نیز به شهدای ما اضافه شود . شهید فلاح شوهر خواهر شهید ولی کاردگر و باجناق شهید شعبان کاظمی هستند .

 • استقبال بسیار خوب مردم قدرشناس در این مراسم باعث شد تا نیمی از جمعیت مردان در حیاط مسجد و در زیر سایه بان بنشینند و برای خانمها نیز در قسمت جنوبی مسجد و بیرون آن با داربست و چادر برزنت ، جایگاه ساخته شود .
 • فاصله 10 کیلومتری و راه کوهستانی نامناسب و خاکی بین روستای واوسرنو و چهار روستای دیگر مانع حضور مردم در این مراسم نشد .
 • سال گذشته تعدادی از رزمندگان و همسنگران شهدای منطقه ، وبلاگ گالباغ را با هدف اطلاع رسانی در باره این عزیزان در اینترنت دایر کردند و به مسئولین ستاد یادواره شهدا نیز اطلاع دادند و اعلام آمادگی برای هر نوع همکاری کردند . متاسفانه بعد از گذشت 7 ماه از دایر شدن این وبلاگ هنوز هیچ یک از مسئولین ستاد یادواره حتی برای درج اخبار شهدا با ما ارتباطی برقرار نکرده و این انتقاد جدی به آنان وارد است که چرا حتی خبر دایر کردن این وبلاگ در مراسمی که متعلق به شهدا بوده و می توانست در جهت اهداف شهدا نیز مورد استفاده قرار گیرد را اطلاع رسانی نکردند؟
 • علی رغم بیست و شش سال تجربه برگزاری یادواره شهدا که به جرات می توان گفت جزو اولین ها در ایران هستیم ، گاهی سخنرانان محترم نمی توانند آنچنان که حق شهدا است سخنرانی کنند . در مراسم امسال نیز انتقاداتی جدی از طرف تعدادی از خانواده های محترم شهدای منطقه به اینجانب منتقل شد که واقعاً انتقاد درستی هم بوده است . ( نام این عزیزان محفوظ بوده و در صورت درخواست مسولین ستاد یادواره به آنان معرفی می شوند ).
 • در این مراسم و مراسم سالهای گذشته کمتر شاهد حضور فرزندان شهدا که اکنون برای خود شخصیتی بزرگ و ارزنده شده اند جهت اجرای برنامه مثلاً سخنرانی ، شعر خوانی ، خواندن بیانیه و … هستیم . هر چند میدانیم عزیزان ستاد یادواره و زحمت کشان یادواره ها خود از خانواده محترم شهدا هستند .
 • بروشور این یادواره در 8 صفحه به چاپ رسیده و از اینکه در یکی دو سال گذشته این اتفاق می افتد جای بسی تقدیر و تشکر دارد . از ویژگی های مثبت و فراوان این بروشور که بگذریم چند نظر را در جهت بهبود کیفیت چاپ و مطالب آن در اینجا متذکر میشویم .
 1. این بروشور از کیفیت چاپ و کاغذ و قطع مطلوبی برخوردار نبوده و اینجانب به عنوان متخصص و کارشناس ارشد گرافیک که چاپ و تبلیغات جزو کارش می باشد از پاییز سال 1387 و در چندین نوبت از مسئولین ستاد یادواره شهدای واوسر تقاضا کردم تا این گونه امور را به بنده بسپارند . متاسفانه بنده را قابل ندانستند .
 2. در « هدلاین » ( نوار بالای بروشور ) نام کم رنگ « بالاده » به اشتباه « بالاه ده » نوشته شده است .
 3. در صفحه 2 ، «تقویم شهادت شهدا » نوشته شده است که عیناً از وبلاگ گالباغ گرفته شده که نام شهید قاسمپور و فلاح در این بخش نوشته شده است و انتظار می رفت رسم امانت داری و قانون حمایت از مولفین هم رعایت می شد و نام منبع آن یعنی وبلاگ گالباغ ذکر می شد تا باعث ارتباط بیشتر مردم با این وبلاگ شود .
 4. در صفحه 2 بروشور یادواره و در بند 1 آن از زبان آقای شعبان راستگو نوشته شده « معرفی شهدا و برنامه های ستاد یادواره در سایت گالباغ » که با سرزدن به سایت گالباغ چنین موضوع و همکاری ای به چشم نمی خورد و بنده به عنوان مدیر سایت گالباغ از این همکاری بیخبرم.
 5. در صفحه 7 این بروشور در بخش « عملکرد 30 ساله انقلاب در منطقه پنج پاره ده » در بند 11 آمده که « شن ریزی راه ماشین رو از عبور فولادمحله تا بالاده » که این مطلب هم اشتباه می باشد . زیرا فقط  5/2 کیلو متر از مسیر 14 کیلومتر و 300 متری بالاده تا عبور سه راهی فولادمحله شن ریزی شده است آن هم از سه راه تا تپه های شرقی گندی او  .  برای اثبات موضوع می توانید یک بار از سه راه تا بالاده را طی کنید تا در روزهای آفتابی گرد و خاک شدید زمین شن ریزی نشده را و در روزهای بارندگی غیرممکن بودن حرکت ماشین در گل رس جاده را مشاهده کنید .
 6. در صفحه 7 مطلبی با عنوان « پنج روستا در حصار شاهدژ و چهارنو » آورده شده که از وبلاگ سادوا و به قلم آقای آزموده و با عنوان «شاهدژ، نگین پرتلالو البرز/ ساری / مازندران » گرفته شده است و انتظار می رفت رسم امانت داری و قانون حمایت از مولفین را رعایت می شد و نام نویسنده و منبع آن را هم مینوشتند تا شاید مردم با وبلاگ سادوا که اولین سایت اینترنتی منطقه دوسرشمار در اینترنت است بیشتر آشنا می شدند .
 7. در صفحه 8 ، پنج قطعه شعر از پنج شاعر نوشته شده که به گمانم فقط نام آقای « احسان خلیلی – ساری » آشنا می باشد و به نظر می رسد از اهالی واوسر باشد. آیا فرزندان و خانواده سی و پنج شهید منطقه دوسرشمار نمی توانند دو خط شعر در وصف عزیزانشان بنویسند ؟ آیا در این منطقه شعرایی نداریم که سالهای متمادی در همین یادواره ها شعرهای زیبایی خوانده اند؟ چرا از اشعار آنان استفاده نمی کنیم ؟
 8. این انتقادات و پیشنهادات بنابر وظیفه ذاتی یک همرزم و همسنگر همین شهدا که امروز وبلاگ نویسی برای شهدا را رسالت خود میداند نوشته شده و هدف از نگارش آن بهبود و اجرای هر چه بهتر این یادواره است . بر ما خرده مگیرید .
 9. وبلاگ گالباغ متعلق به همه عزیزان شهیدو خانواده محترمشان در منطقه دوسرشمار است و هر مطلبی در رابطه با شهدا را در آن منتشر خواهیم کرد . ما را یاری دهید .
 10. مسئولین محترم ستاد یادواره می توانند نظرات خود را در باره این مطالب برای ما ارسال کنند و ما با کمال میل آن را در همین صفحه منتشر می کنیم .

 

با احترام به مقام والای شهیدان

مطالب مرتبط
نوشتن دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*