صفحه اصلی » اخبار » اخبار دبیرخانه » سرفصل و خلاصه بیانات و نظرات برادر محمد حسین ناظری از راویان دفاع مقدس استان یزد

سرفصل و خلاصه بیانات و نظرات برادر محمد حسین ناظری از راویان دفاع مقدس استان یزد

منتشر شده در ۰۸ خرداد ۱۳۹۵
اندازه قلم

سرفصل و خلاصه بیانات و نظرات برادر محمد حسین ناظری از راویان دفاع مقدس  استان یزد  در جمع مدیران و کارگردانان محافل شهدا با موضوع آسیب شناسی یادواره ها

 

هدف از برگزاری یادواره شهدا 

هدف اصلی از برگزاری یادواره شهدا همانطور که از اسمش بر می آید زنده کردن و زنده نگه داشتن یاد و خاطره شهداست ، ما باید امروز برای شهدا کار کنیم همانطوری که آنها یک روز برای ما کار کردند و ثمره اش یک عمر باقی می ماند. ما نمی خواهیم یادواره برگزار کنیم تا احساس مردم را درگیر کنیم ، هدف از برگزاری چنین مراسمی باید یک حرکت و اقدام عملی باشد. ما باید در یک مراسم فراتر از معرفی شهید گام بر داریم و در راستای تحقق اهداف او برنامه ریزی کنیم.
هدف ما باید برخورد تهاجمی در موضوع شهادت باشد هر چند انفعالی و تدافعی عمل کرده ایم اما باید به وسیله همین یادواره ها اول ضربه بزنیم نه اینکه در برابر ضربه ایجاد شده اقدام کنیم.
حضرت علی (ع) خطاب به حضرت عباس (ع) فرمودند : در مقابل شمشیر سپر دفاع نگیر ، دست شمشیرزن را قطع کن.
با یادواره باید حق شهدا و چگونگی ادا این حق برای مردم روشن شود باید در مستمع حسی ایجاد شود که مثل یک شهید حاضر شود و در اولین تکلیفی که به نظرش رسید باید انجام دهد . همه چیزش را کنار بگذارد و وارد عرصه شود.اگر چنین شد جلسه همراه با کیفیت بوده است خروجی یادواره شهدا باید توسل همراه با حرکت و ایمان به عمل باشد.
امام خامنه ای فرمودند: بزرگترین ویژگی کربلا این بود که اقدام داشت ، یک اقدام اجتماعی.
پس یک یادواره باید همراه با اقدام اجتماعی و حرکت در جهت تغییر باشد یکی از مهمترین اهداف در برگزاری یادواره توجه به محتوای با ارزش است ما باید در این فرصت پیش آمده شهادت را صرف به شلمچه و مناطق جنگی گره نزنیم و عمیق تر عمل کنیم.
در این باره امام خامنه ای می فرمایند : کار فرهنگی تعمیق باورهای دینی در دلهای مردم است.
فرهنگ شهادت تنها عنصری است که ما را به پیغمبر ، خداوند ، انقلاب و نسلهای آینده وصل می کند و این رسالت ما را بیشتر می کند.ما باید جلسه را طوری پیش ببریم که همه احساس کنند در مراسم یک اسطوره شرکت می کنند و نهایت بستر را برای افتخار به شهدا فراهم کنیم چون آنها بهترینند و شایسته بهترینها.

اصول دهگانه برگزاری صحیح یادواره شهدا

۱. اصل اولیه برای برگزاری یادواره شهدا برنامه ریزی کردن و طبق آن پیش رفتن است.
۲. برنامه باید در دو قالب عملیاتی که شامل:جذب بودجه ، دعوت از مدعوین و شرکت کنندگان ، سخنران،مکان مناسب ،سرود،کلیپ و … است و معنوی که شامل : شناساندن شهدا و تجلیل از آنها ، روشن نمودن راه شهدا ، کار کردن برای شهدا ، احترام به خانواده های آنها البته نه با نگاه ترحم آمیز و …
۳. هدایت برنامه ها در مسیر مربوط به شهدا و عدم پرداختن به مسائل دیگر توسط سخنران ، مداح،کلیپ ساز ، گروه سرود ، مجری برنامه و …
۴. تشکیل یک تیم مطالعاتی –پژوهشی از دو ماه قبل از برگزاری برنامه جهت تهیه مطالب قابل ارائه به مستمعین و سخنران جهت ایراد سخنرانی .
۵. نگاه تخصصی و کارشناسی به برنامه ها و اهمیت بخشی به عمق و محتوای اصلی موضوع نه پرداختن به مسائل ظاهری و حاشیه ای
۶. بازدید از یادواره های در حال اجرا و یا اجرا شده و جلوگیری از تکرار در برگزاری مراسم
۷. برنامه ریزی برای عموم مردم و بالاخص جوانان
۸. توجه فراوان به وصیت نامه شهدا و برنامه ریزی برای توزیع ، نصب و مطالعه وصایا در حین اجرای برنامه
۹. گره نزدن یادواره صرف به جنگ ، مناطق جنگی ، بمب ، انفجار و مواردی از این قبیل
۱۰. دعوت از خانواده معظم شهدا و تجلیل و تکریم آنان البته به دور از نگاه ترحم آمیز

مطالب مرتبط
نوشتن دیدگاه

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *